הצטרפו למאבק בעזרת טופס ההרשמה!

אנו זקוקים לכם!
הצטרפו למאבק ונוכל להשפיע ולמנוע את התפוררותו של מערך המילואים

הירשמו עכשיו!

הקמל"ר: "ההתנדבות הכלכלית של המילואימניקים תיגמר"

שם הכותב: העמותה למען משרתי המילואים

הקמל"ר: "ההתנדבות הכלכלית של המילואימניקים תיגמר"

בתאריך 13.12.2011 נערך בוועדת המשנה של כוח אדם של וועדת החוץ והבטחון של הכנסת דיון במספר נושאים הקשורים למערך המילואים

לדיון זומנו נציגים של הצבא ומשרד השיכון, וכן נכחו בו נציגינו, מפורום המג"דים והמח"טים, ומפורום החפ"שים.

 

בדיון נידונו הנושאים הבאים:

1. החזר הוצאות נסיעה – כפי שנוכחנו לדעת בדיון הקודם בוועדה, שנערך לפני כשבועיים, הצבא חזר בו מהכוונה לבצע החזרי נסיעות לחיילי המילואים ב 2012.

  לדברי הצבא, לא יהיה דיון חוזר בנושא החזרי הנסיעות אלא רק ב 2013. יו"ר וועדת המשנה ח"כ מירי רגב אמרה שתעלה בשנית את הנושא בישיבת הוועדה הבאה.

   

  חשוב לציין כי הקמל"ר, תא"ל שוקי בן ענת, הביע את מחאתו, בפעם הראשונה על המדיניות  הפוגעת של הצבא כנגד חיילי המילואים, כפי שבאה לידי ביטוי בנסיגה מן ההחלטה על החזרי הנסיעות:

  לדברי בן ענת, "הבעיה במערך המילואים היא בדור הבא, יש לנו מפקדי פלוגות שמתקשים להוציא 400  שקלים בחודש עבור זימון חד יומי כל 3 שבועות. יש היום שינוי בחברה הישראלית וההוצאה הזאת הופכת לנטל. ההתנדבות הכלכלית תיגמר והאלטרנטיבה תהיה הרבה יותר יקרה. כל פעם שדנים בסעיף הזה צריכים לחשוב מי ישמור על ביטחון המדינה".

  דברים אלו מצטרפים לדברים שאמר בן ענת בדיון הקודם שנערך בוועדת חו"ב, ולדבריהם של מג"דים שדיברנו בכנסת ביום המילואים שנערך בחודש מרץ על היחס של המדינה למילואימניקים, שמנציחה את המצב הקיים בו חיילי המילואים מממנים מכיסם חלק מהשהות שלהם בשירות המילואים.

   

  דרישתנו היא שההוצאה על הנסיעות במסגרת שירות המילואים (הן ברכב פרטי והן בתחבורה ציבורית) תשולם במלואה על ידי צה"ל, ישירות לחשבון הבנק של החיילים, ולא באמצעות תלוש החזר לתחבורה הציבורית, כפי שמבוצע כיום.

   

  2. הנחה למשתכן עבור דירה.

   כיום ניתנת הנחה לחיילי מילואים בזמן רכישת קרקע ממנהל מקרקעי ישראל (ממ"י) אולם הדבר אינו מספק, מאחר ורוב חיילי המילואים לא נהנים מאפשרות זו מכיוון שרובם אינם מגיעים ליכולת הכספית לרכישת קרקע.

   אנו ביקשנו שההטבה תינתן לא רק עבור קרקע בלבד, אלא גם עבור המשתכן, בכך שממ"י יסבסד ערך מסוים בקרקע של בנין חדש שנבנה, כך שהדירה תימכר למילואימניק מהקבלן במחיר זול יותר. ההצעה כרגע נמצאת בבדיקה של משרד השיכון וממ"י והנושא יעלה שוב בוועדה.

   בנוסף הגשנו לשר השיכון הצעת חוק שלפיה הזכויות בממ"י לחיילי המילואים לא יתבטלו לאחר שחרורם משירות ויזקפו לזכותם גם לאחר סיום שירות המילואים שלהם (לאחר גיל 40-45)

   הנושא נמצא כרגע בבדיקת השר וימשיך לעלות לדיון בוועדה.

    

   3. תשלום לחייל המילואים בגין התייצבות למשפט שלא בזמן שמ"פ.

    המצב היום הוא שכאשר המדינה נתבעת ונצרכת לקרוא לחייל מילואים כעד/כנתבע (באירועים שקרו בשטחים בלבד) החייל מקבל זימון לימי מילואים עבור הכנת עדות ועבור נוכחות במשפט. למרות זאת, בצורה אבסורדית לא חל מצב זה על אירועים שלא קרו בשטחים, וכך חייל מילואים שמזומן להגיע למשפט בגין אירוע שקרה בגבולות המדינה צריך לממן מכיסו את הנסיעות ואת ימי העבודה שהוא יחסיר.

    הדרישה שהעלינו בוועדה היא להחיל את תשלום ימי המילואים והנסיעות גם על אירועים שמתרחשים בתוך גבולות המדינה, ולבטל את האפליה בין חיילים שזומנו למשפט באירועים שקרו בשטחים, לבין חיילים שזומנו למשפט לגבי אירועים שקרו בגבולות המדינה.

    הצבא בתגובתו מבקש להקים צוות חשיבה לנושא, ובמקביל העביר שר הבטחון צו חריג לכנסת שבו הוא מבקש לאפשר קריאה חריגה לאיש מילואים (שלא לפי חוק המילואים) עבור הופעה במשפט/מתן עדות רק בשטחים.  הצו אושר ל-4 חודשים באופן זמני, לאחר שהבענו התנגדות נחרצת לאפליה.

    אנו לא מקבלים עמדה זו ונמשיך ללחוץ על הוועדה עד לביטול האפליה.

     

    4. "צביעת תקציב המילואים" – הדרישה לסימון של התקציבים בתוך הצבא, המיועדים בלעדית למערך המילואים, מתוך כוונה שאם הצבא יקצץ בתקציבי המילואים, הוא לא יוכל לבזבז אותו על נושאים אחרים אלא יהיה חייב לנצלו במסגרת מערך המילואים.

     הנושא יידון בפגישת הוועדה הבאה.

      

     5. נושא שנת פטור למילואים שתינתן לסטודנטים בשנתם הראשונה באקדמיה היא דרישה שהעלינו בפני הצבא. הנושא לא נידון בישיבה אלא נדחה לישיבה הבאה. הצבא הביע התנגדות עקרונית וטען שהנושא עדיין בבדיקה.

       

      קראו עוד על הקיצוץ בהחזר הנסיעות ועל הצעת החוק של ח"כ רגב כאן:

      במקום שובר אוטובוס – החזר נסיעה למילואים?

      קצין מילואים ראשי: ההתנדבות הכלכלית תיגמר

       

       

      רוצים לסייע ולהשפיע?

      פעל!

      1. הצטרפו לרשימת הקשר שלנו, כדי לעדכן את אנשי היחידה שלכם במידע שכל מילואימניק/ית חייב/ת לדעת!  שילחו אלינו מייל לכתובת:  admin@miluim.co.il וכתבו שאתם מעוניינים לסייע/להצטרף לרשימת הקשר

      2. התחילו לנסוע בתחבורה ציבורית לשמ"פ שלכם

      One Response ל“הקמל"ר: "ההתנדבות הכלכלית של המילואימניקים תיגמר"”

      1. […] הקמל"ר: "ההתנדבות הכלכלית של המילואימניקים תיגמר" […]

      כתיבת תגובה

      שם
       (required)

      דואל
       (אף אחד לא יראה את זה) (required)

      אתר