הצטרפו למאבק בעזרת טופס ההרשמה!

אנו זקוקים לכם!
הצטרפו למאבק ונוכל להשפיע ולמנוע את התפוררותו של מערך המילואים

הירשמו עכשיו!

נייר עמדה של פורום החפ"שים על חוק המילואים

חוק אנטי-מילואים שבכוונת משרד הביטחון לחוקק ולדחות את יישומו ל- 2010 הינו חוק חלול ואינו נותן מענה לכל צרכי המשרתים במילואים ובני משפחותיהם.

משרד הביטחון מציע:

1. הגדלת הנטל בצורה משמעותית + הענקת סמכויות רבות מדי לשר הביטחון ולרמטכ"ל אשר מאפשרות להם לרוקן את החוק המוצע מתוכנו, בטענות שונות ומשונות.

2. למרות לקחי המלחמה וממצאי ועדת וינוגרד, הצעת החוק אינה מגדירה מהן הכשירויות הנדרשות וגם לא נקבעה החובה לאמן ומהו מינימום ימי אימון יעודי לחירום בשנה.

3. החוק אינו מתייחס לדרישה לצייד יחידות מילואים עפ"י משימותיהן, למרות הלקחים מהמלחמה האחרונה וממצאי דו"ח וינוגרד.

4. אין בשורות בנושא תגמול ואפילו יש ציניות: לאחר כ- 5 שנים שמתעסקות עם החוק ועדות שונות (וזאת רק כתוצאה מיוזמת ארגוני המילואים) – ועדת הקמל"ר הקודם, ועדת ברוורמן והיום, הצוות שאחראי על השינויים המוצעים כעת יחד עם מועצה ציבורית סתמית, כל מה שיש למשרד הביטחון וצה"ל להציע הוא "ועדת שרים לענייני מילואים", ועדה שהוקמה כבר בכנסת הקודמת ושלא הניבה הטבה אמיתית אחת.

5. יש גם חכמולוגיה רבה בין השורות, כמו שירות "חצי יומי" למי שמזומן לשירות עד 6 שעות.

6. לגבי פיצוי על הכנסה, גם התיקון המוצע לנוסחת החישוב להחזר ליום מילואים הוא לא רציני, אינו נותן מענה לכל העיוותים, הן למעסיקים, לעובדים ולסטודנטים ומקפח ועושק את המשרת, כפי שהיה בעבר.

7. אין התייחסות לנטל על המשפחה והוצאות שהשירות גורם לה.

8. אין בשורה לסטודנטים, למפוטרים עקב השירות ולכל מי שעבודתו נפגעת עקב יציאתו למילואים.

9. ההצעה אינה מתיחסת לכל הכלים ותקנות שנועדו להגן אזרחית על המשרתים בחירום, כגון הפעלת חוק הארכת מועדים, סיוע כספי, פיצוי על נזקים ועוד.

10. הגיוס הבררני יימשך ללא מתן פיצוי מלא, תגמול משמעיתי והגנה אזרחית רחבה לאלה שכן משרתים. כתוצאה מכך, יוצא מסר שלילי לכל מי שחושב להתגייס לשירות קרבי בסדיר, שכן, הוא גוזר על עצמו מס ביטחון כבד עד גיל 40 לפחות, מס שיוטל רק על מיעוט קטן ביותר של אזרחים נאמנים, מיעוט שהמדינה מנצלת את מסירותם ונאמנותם למדינה כדי להמנע ממתן יחס והגנה אזרחית נאותים.

11. למרות ההזנחה והתפיסה של צה"ל את מערך המילואים בשנים האחרונות, אין בהצעה הגברת הפיקוח הפרלמנטרי, כפי שמתבקש מעתה לאור המלחמה האחרונה וממצאי ועדת וינוגרד.

12. משרד הביטחון מציע שוב לדחות את יישום החוק, הפעם ל- 2010 (לא סופי?)

הצעת החוק המוצעת לא נותנת מענה לכל צרכי המשרתים במילואים, מנציחה את המשך הניצול והעושק של המעטים הממשיכים לסכן את עצמם לטובת כל אזרחי המדינה. היא מפלה ומקפחת, ומפוררת את הבסיס המוסרי והערכי של גיוס מילואימניקים על פי חוק שירות ביטחון.

אנו קוראים לכם לעצור את החוק ההרסני הזה ולהאבק יחד איתנו למען חקיקת חוק מילואים הוגן וצודק, אשר יעגן את החובה לאמן, לצייד, לתגמל ולספק הגנה אזרחית מקיפה למעטים המשרתים, בהתאם להצעת חוק מילואים של ארגוני המילואים ושדולת המילואים בכנסת.

בברכה,

דוד מורגנשטיין
ניצן פלס
צבי רביב
עלה מיקנובסקי

פורום החפ"שים,

הפורום למען החיילים המשרתים במילואים

מייל: hapashim@gmail.com

פורום:

http://www.ynet.co.il/Miluim