הצטרפו למאבק בעזרת טופס ההרשמה!

אנו זקוקים לכם!
הצטרפו למאבק ונוכל להשפיע ולמנוע את התפוררותו של מערך המילואים

הירשמו עכשיו!

שאלות ותשובות בנושא המילואים

שאלות כלליות

ש: מהו פיצול שמ"פ?

ת: פיצול שמ"פ הוא הסכמה של החייל לחלק את משך השמ"פ לתקופות קצרות יותר והא מותנה בהסכמתו, ולא ניתן לכפות עליו חתימה זו. המשמעות של החתימה על פיצול שמ"פ היא שבימים בהם החייל לא נמצא בשירות הוא אזרח לכל דבר, ולכן ימים אלו אינם נחשבים כימי מילואים. בנוסף, יש יחידות שמנצלות את הפיצול על מנת לחסוך ימ"מים על ידי צמצום חופשות המגיעות במסגרת השירות.

ש: האם כדאי לי לחתום על טופס פיצול שמ"פ כאשר מבקשת ממני ק. הקישור בזמן החיול?

הפיצול אינו מתאים לכולם. לפני שאתה מחליט לחתום על טופס הפיצול, חשוב שתדע:

1. הפיצול פוגע ברצף השירות ובימי החופש שמגיעים לחייל על פי החוק.

2. הפיצול פוגע בגובה התגמול המיוחד ובזכאות לתגמול הנוסף (מכיוון שסה"כ הימ"מים בשנה שביצעת קטן)

3. הפיצול פוגע כלכלית במי שאין לו אפשרות לעבוד בזמן שהוא משוחרר

4. חתימה על טופס הפיצול מהווה ויתור על מגבלות הקריאה לשמ"פ : התראה, מרווח בין שמ"פ לשמ"פ ופיצול  בשירות המילואים הנוכחי/הבא.

ראה טופס 58 (טופס הפיצול) באתר אכא >> כאן

ש: מה השתנה באופן מהותי מאז חקיקת חוק המילואים החדש? האם מגיע לי יותר כסף? כמה ימי שירות אני חייב לשרת בשנה?

ת: ראה את הטבלה הבאה כדי להבין מה השתנה מאז חקיקת החוק ואילו נושאים עדיין נשארו בעייתיים וטעונים שיפור. נושאים אלו נמצאים תחת מעקב של ארגוני המילואים, ונידונים בתת ועדה של ועדת החוץ והבטחון של הכנסת.

ש: טוענים שבאשמת חוק המילואים החדש, היחידה שלי מתאמנת פחות, ויוצאת פחות לתעסוקות, וכתוצאה מכך מאומנת ומגובשת פחות. האם זה נכון?

ת: אמנם היחידה שלך מתאמנת פחות, ויוצאת לפחות תעסוקות, אבל האשם הוא אינו בחוק המילואים, אלא בחוסר ימי מילואים, שהצבא מקצץ ליחידות. היות והצבא אינו מקצה מספיק ימ"מ, היחידה שלך אינה מגיעה לרף ימי המילואים המותרים ב-3 שנים.


ש: מי נחשב למילואימניק פעיל הזכאי לקבל הטבות ממשלה לפי חוק המילואים?

ש: לפי אתר אכא – "משרת מילואים פעיל" הינו חייל מילואים אשר ביצע 10 ימי שירות פעיל ומעלה במהלך השנה הקלנדארית האחרונה- 1 בינואר 2008 עד 31 בדמבר 2008.


לעצמאים


ש: האם יש הבדל בתגמול (שכר) המגיע לי עבור שירות מילואים מאשר אם הייתי שכיר?

ת: את תגמול המילואים תקבל על פי חישוב המקדמות ששילמת ב-3 החודשים שקדמו לשירות ולאחר חישוב השומה השנתית מבצעים חישוב מחדש ובו הפרשים לטובה או לרעת בעל העסק.

הפגיעה בעצמאים חמורה יותר. בנוסף לחישוב ההחזר המעוות, עליהם להתמודד גם עם אובדן הכנסות, נטישת לקוחות קיימים והפסד לקוחות חדשים. במקביל, ההוצאות הקבועות שלהם, כמו תשלום שכר לעובדים, אינן משתנות.

ראה הרחבה בתחקיר מקיף שבוצע בעיתון TheMarker בשנת 2007, לפני חקיקתו של החוק החדש (יש לציין שהחוק החדש לא שינה את המצב במאום, למרות דרישותינו)

 

ש: כמה כסף אני אמור לקבל היום עבור יום מילואים, לפי החוק החדש?

בעקבות חוק המילואים הועלה התשלום המינימלי ליום המילואים ובנוסף תוקנה חלקית שיטת חישוב התגמול (שכר). ראה התיקונים לפי אתר הביטוח הלאומי כאן

כדי לחשב את התגמול המגיע לך לפי החוק החדש, היכנס למחשבון של הביטוח הלאומי כאן.


ש: אני רוצה להצטרף למאבק שלכם למען ייצוב מערך המילואים וקביעת תנאים הוגנים לקיומם של חיילי המילואים, על מנת למנוע פגיעה בהם, במשפחותיהם ובמקומות העבודה שלהם. מה אני צריך לעשות?

ת: כדי להצטרף מלא את הטופס המקוון כאן, ונצרף אותך לרשימת התפוצה ולפעילות השוטפת.

לפניה ישירה כתוב לנו ל miluimlaw@gmail.com

 


ש: אני רוצה לקבל מכם עדכונים, איך אני מתעדכן?

ת: אתה יכול להירשם כעוקב לערוץ הטוויטר שלנו, להירשם לרשימת התפוצה לקבלת ניוזלטר ועדכונים, או להירשם כפעיל במאבק (ההרשמה לניוזלטר ולרשימת הפעילים היא זהה, אבל כדי להירשם כפעיל יש צורך לציין "אני מעוניין לסייע בפעילות" בטופס ההרשמה)

 


__________________________________________________

הערה חשובה:

התוכן באתר נכתב לרוב בלשון זכר מטעמי נוחות, אבל מיועד כמובן הן לגברים והן לנשים במידה שווה.