הצטרפו למאבק בעזרת טופס ההרשמה!

אנו זקוקים לכם!
הצטרפו למאבק ונוכל להשפיע ולמנוע את התפוררותו של מערך המילואים

הירשמו עכשיו!

מילון המילואים השלם

מילון מונחים לקריאת החוק

מילון מונחי מילואים

שמ"פ – ראשי התיבות של "שירות מילואים פעיל"

פיצול שמ"פ – פעולה פרוצדורלית שנועדה לכסת"ח על יחידת המילואים, ותפקידה לדאוג שבמידת האפשר, תקופות השירות של החייל היוצא למילואים יהיו קצרות ככל האפשר, וכך יפחת התגמול המגיע לו בפועל עבור התקופה (כלומר – יבצע תקופה קצרה יותר של שירות בפועל).

לדוגמא: תקופת המילואים שאתה אמור לעשות היא 28 יום. אם חתמת על הסכמה לפיצול השירות ותצא לחופשה באמצע השמ"פ, יוכל המפקד לפצל לך את תקופת השירות לשני חלקים ואז תקבל תגמול עבור 14 יום ועוד 14 יום נוספים, ולא עבור 28 יום, כפי שהיה אמור להיות ללא הפיצול.

חוק המילואים – חוק שנמצא על שולחן הממשלה כבר מאז 2005, שמטרתו להסדיר את כל נושא המילואים בחוק מדינה: תגמולים, מס' ימי שמ"פ, אימונים, ציוד וכו'. חוק המילואים המלא חוקק בשנת 2008, והוא כולל מענה חלקי בלבד לבעיות שעולות אצל המילואימניקים. לפירוט נרחב יותר ראו כאן: אודות חוק המילואים

תגמול – תשלום כספי שמשולם לחייל מילואים, בין אם הוא עצמאי ובין אם שכיר,

יום ההוקרה לחיילי מערך המילואים – יום הוקרה שקבעה המדינה וצה"ל, שמטרתו להראות הערכה והוקרה לחיילי מערך המילואים. בפועל יום זה הוא עלה תאנה שלא רק מבזה ומשפיל את המילואימניקים, אלא גם מטעה ומסמא את עיני הציבור, לחשוב שחיילי המילואים הם בראש מעייניהם של מפקדי הצבא והפוליטיקאים ולטעת בהם תקווה שמצב המילואים השתפר, למרות שהוא הורע עד מאוד. בפועל המדינה וצה"ל פועלים על מנת לטייח את המצב האמיתי כלפי חוץ ומתעלמים לחלוטין מהמצוקות האמיתיות שגורמות להתפוררותו של מערך המילואים.

לקריאה נוספת לחצו כאן: יום ההוקרה לחיילי המילואים הוא הונאה

המילון ההיתולי

מילון המילואים ההיתולי

מילון המילואים ההיתולי

קפה שחור – עם הל או בלי הל, בלעדיו לא יתקיים לא אימון, לא קו ובטח שלא מלחמה.

למעשה מסתבר שראשי תיבות רבים בצה"ל, שלא הייתם בטוחים מה המשמעות שלהם, קשורים לקפה שחור:

שב"ה = שחור בלי הל  |   תת"ק = תורג'מן תעשה קפה  |   רמ"ק = ראיתי מישהו עושה קפה  |   מ"ק = מישהו קפה?   |    ה"נ –  'הנשיא' (סוג של קפה שאותו נאלץ לשתות כל חאפר ששותה קפה בחדר אוכל או ששכח להביא ערכת קפה מהבית)   |    ת"ש – תעשה שחור   |    ש"א – שחור אחד   |


הזדכויות
– פיקציה שנועדה לטעת בחיילים העייפים תקווה לשינה טובה בבית. למעשה ההזדכויות הם רק הקדמה לשיחת הסיכום של האלוף, שיחת אוגדונר, שיחת מח"ט, שיחת מג"ד, שיחת מ"פ ובדרך כלל גם שיחת מ"מ, שנגמרות בשעה 22:00 בלילה של סוף האימון/קו, כך שכולנו חוזרים הביתה מתים מעייפות (כל זה בתנאי שצלחתם את שיחת הרס"פ שנועדה לשרש כל גילויי "השלמת ציוד" שאחריה לא נשארתם לעזור לסדר את הרספי"ה ולהזדכות על כל הציוד של החטיבה)

מזל טוב! קיבלתם שק"ש מהאפסנאות כדי לישון לילה נוסף בבסיס, רק בשביל להגיד שביצעתם הזדכויות כמו שצריך


כמה עולה נגמ"ש?
שואל ליצן הפלוגה, בכל פעם שמגיע לשיחה כל מי שיש לו יותר מפלאפל על הכתפיים.


כל קוץ במדבר פרח –
שיבוש נפוץ לפתגם הידוע "כל קוץ במדבר פרחה", שמכוון לומר שאפילו אם לא היית בקרבת אישה/גבר במשך חודש וחצי (כי אתה קצינ/ה), כדאי מאוד שתתאפק/י עד שתצא/י לפאב אחרי שתחזר/י הביתה. אם תחליט/י להתחיל עם הפקיד/ה המכוער/ת מהבא"פ, כל הפלוגה תדבר על זה בשנים הקרובות…


גומיות בנעליים –
עוד הנפצה שאף אחד, אבל אף אחד, לא הצליח להבין מי המציא אותה, ולמה לעזאזל מבקשים ממך לזכור להביא כאלה מהבית, ועוד לשים אותן על הנעליים…


איפה הנ"נ? בדרך כלל אין כזה לפלוגה בגלל שהוא בדיוק ירד ליום טיפול ואז באים לקחת אותו מהפיקוד. תסתדרו כבר עם בסבב עם פלוגה ב', ג', ו-ד', ואם לא – תמיד יש את הטנדר של הרס"פ.

קיטבג, שאלה – אם התפלקה לכם כזו, ועוד בשיחת מחלקה, לא נורא: כנראה שזה טבוע בכם עוד מהסדיר. כדאי לארגן פרוטקשן מאחד הותיקים כדי שלא ידפקו אתכם בסבב השמירות והשבתות עד גיל 40.

קיטבג, צ'ימידן – שק שטוב בעיקר לשימוש כשק אגרוף (אף אחד לא מבין למה משתמשים בו כתיק). אל תיכנס ללחץ כשאתה לא מוצא אותו (למרות שהשארת בתוכן את המא"ג והאקילה וסימנת אותו בסרטים זוהרים וסטיקלייט): בסוף תמיד מוצאים אותו זרוק בסוף המילואים באחד האוהלים.

בלאי – תמיד תשאל את עצמך איפה הארז של הבלאי כשאתה יוצא בפעם הראשונה משרשרת החיול ביום הראשון לשמ"פ. אתה תצטרך אותו מהר מאוד

לוף – מהו מקורה של של המילה "לוף"?

מנת קרב – חיזקו ואימצו, כי היציאה הבאה שלכם תהיה רק בשירותים בבית.

בלאי – מילה שמתארת כל ציוד צבאי בצה"ל שניתן למילואימניקים. אין ציוד בצבא שהוא לא בלאי, ואם קיבלת כזה באפסנאות, אל תגיד תודה כל כך מהר: חוק מרפי של המילואים אומר שהוא יהפוך לבלאי מיד כשתעלה לקו (ואז כמובן לא יהיה איך להחליף אותו כי האפסנאות כבר סגורה)

עוקב – רוצים מים רותחים מהולים בקצת חול? קיבלתם!  בכל מקום ובכל שעה יש מישהו שעוקב אחריכם – העוקב. עם העוקב מגיעה גם אספקה חינם של משחת שיניים (תגרדו מהברזים). מומלץ שלא לעמוד ממש מלפני העוקב, כדי שלא לטבוע בבוץ.

צו 8 – שיטה שהמציא צה"ל כדי להגביר את המוטיבציה זמנית בקרב המילואימניקים, למרות שבזמן הזה הוא דופק אותם בצורה הרבה יותר קשה מאשר בשירות מילואים רגיל. קיראו כאן עוד איך צהל דופק את המילואימניקים יותר בזמן "מבצע בעצימות נמוכה" (כי אל תשכחו שכיום כדי לחסוך למדינה כסף, למלחמה כבר לא קוראים "מלחמה")

תחילת תרגיל רטוב –

שש בש – היות וזה העיסוק היחידי בזמן המילואים שבאמת מפעיל את הראש, תהפכו להיות שחקנים מקצועיים בגיל 25 (אלא אם היתה בדרך מלחמה או שתיים, שאז יתקצר מסלול להסמכת שש-בשאי בכשנה וחצי בממוצע)

"פראיירים לא מתים, הם רק עושים מילואים" – משפט מחץ שנהוג לומר למילואימניק שיוצא לשמ"פ.

גבעת חלפון – קלאסיקה ישראלית אקטואלית לכל תקופת מילואים, לפני 50 שנה וגם היום. הציוד שאנחנו מקבלים באפסנאות תמיד יזכיר לנו את הסרט הנוסטלגי, ואם לא, תמיד יהיה מישהו שיטחן לנו בשכל 28 יום עם משפטי מחץ של ויקטור.

__________________________________________________________

אני מילואימניק גאה

לעמוד מדבקות מילואים וצבא

תמונות: מתוך גבעת חלפון ו umjanedoan