הצטרפו למאבק בעזרת טופס ההרשמה!

אנו זקוקים לכם!
הצטרפו למאבק ונוכל להשפיע ולמנוע את התפוררותו של מערך המילואים

הירשמו עכשיו!

חצי העם וחצי החוק \ איתי לנדסברג

23.12.2007

"צהל הופך לצבא של חצי העם" קונן השבוע שר הביטחון החדש ישן. אכן מילים כדרבנות. מערך המילואים של צה"ל נמצא כבר כשנה על סדר היום של צה"ל ושל דוברי מערכת הביטחון בעקבות אירועי מלחמת לבנון השנייה. ועדת ברודט שבחנה לעומק את סוגיית תקציב הביטחון אפילו המליצה על שלושה עוגנים בתקציב הביטחון וה"כשירות" הוא אחד מהם. צה"ל תיחקר את נושא מוכנות המילואים (ועדת האלוף מזרחי) והחל לאמן אותם ולצייד מחדש את הימ"חים ואת היחידות אחרי ארבע, חמש שנים של הפקרות.

אבל ביד השנייה הפיאסקו נמשך. אהוד ברק אפילו לא יודע, כמו שגם עמיר פרץ – שר הביטחון החברתי – לא ידע ולא התעניין, אבל המערכת שבראשה הם עומדים מובילה כיום את מערך המילואים לעוד התרסקות. אולי חמורה מהקודמת.

אחרי שנים שבהם דרשו ארגוני המילואים "חוק מילואים" כולל שיסדיר את כל מערכת היחסים בין המדינה לאנשי המילואים שלה, הניחה המערכת חוק רזה, מחורר כמו מטרת דמות במטווח של משפטני משרד הביטחון ונערי האוצר, על שולחן הכנסת ואף העבירה אותו בקריאה ראשונה.

הנה כך הולכת מערכת הביטחון עצמה, למרות דברי השר הנכחי שלה, לתת בחוק המדינה פטור גורף לאלפי חיילי מילואים פוטנציאליים. הפטור הזה יעמיד את הפטור לחרדים באור מגוחך וההורים שהתאגדו לפני שבועיים בדרישה לעצור את ההשתמטות, עלולים למנוע מבניהם להתגייס לסדיר אם וכאשר יבינו את החוק.

הנה ציטוט מהחוק המוצע על ידי הממשלה: סעיף 4א – הנמנים עם מערך המילואים: יוצא צבא שנמצא כשר לשירות בטחון והוא אינו בשירות סדיר יימנה עם מערך המילואים, אם קבע פוקד, בצו, כי הוא מתאים לשירות מילואים וכי הימנותו עם מערך המילואים נחוצה;

בהמשך מפרט החוק בסעיף ב' כיצד יינתן הפטור: לא ניתן לגבי יוצא צבא צו כאמור בסעיף קטן (א), בתוך שנתיים מהמועד הקובע, יראו את יוצא הצבא כאילו ניתן לו פטור מחובת שירות מילואים לפי סעיף 36(2) לחוק שירות בטחון;

כלומר – צה"ל יגייס למילואים רק את מי שהוא חושב שהוא נחוץ לו ורק את מי שהוא חושב כמתאים וכל השאר יקבלו בתוך שנתיים מיום שחרורם מהסדיר – פטור!!! חד וחלק. חסל סדר חוק שירות ביטחון שויוני לכולם. בלי דיון ציבורי ובלי לשאול את ההורים.

עכשיו מה אמור לחשוב צעיר נמרץ ומלא מוטיבציה שהתגייס לגולני? הנה, אומרת לו המדינה – אם תהיה חייל טוב , תקבל גם עונש נהדר – 25 שנות שירות מילואים בכל מלחמותינו הבאות, ואם תהיה חייל רע , אנחנו לא נרצה אותך ותקבל פרס – פטור מלא.

צבא של חצי עם? מר ברק? אתם מובילים לשם במודע, בחקיקה.

ועוד דוגמא? לפני חמש שנים הסתיים ויכוח של ארבע שנים עם מערכת הביטחון על חקיקת חוק לביטוח חייהם של חיילי המילואים. החוק שעבר בסופו של דבר בלחץ אירועי הקרב בג'נין (חוק הקצבאות – מאי 2002) הכיל בתוכו פיצוי על הנכות הרפואית ופיצוי על הנכות התפקודית. איש המילואים, בעל מקצוע אזרחי, אמרנו אז, עלול להיפגע בתפקודו בשל הפציעה וייאלץ להחליף מקצוע. את איש הקבע הפצוע ממשיך צה"ל להעסיק גם לאחר פציעתו ושיקומו הפיזי ואילו לאיש המילואים אין שום ביטוח שמכסה שירות צבאי. סעיף הנכות התפקודית נקבע לחמש שנים ומערכת הביטחון הייתה אמורה להאריך את החוק בתום אותם חמש שנים. במאי השנה פג תוקפו של הסעיף. חוק טל הוארך מייד כזכור ואילו בחוק הקצבאות מסרבת מערכת הביטחון לגעת. מסרבת להאריך את תוקף הסעיף. חזרנו לנקודת המוצא של מאבק הביטוח. הפגיעה בנכי שירות המילואים תהיה גם כלכלית ולא רק פיזית. ייקח זמן עד שאנשי המילואים יבדקו שוב מה מצבם והאש תתפשט בשדה האימונים והתעסוקות.

טייס מילואים  רס"ן נ. הוא פעיל מאוד בנושא חוק הביטוח במשך שנים, הוא הרשה לי להשתמש בסיפור הבא. "יש שני רס"ן נ." הוא אמר למפקדיו כשגילה להם שוב את בעיות הביטוח. "יש את זה שמתעניין יום יום מה מצב החקיקה ונאבק בכנסת על תיקון העיוותים ויש את רס"ן נ. שבא למילואים למרות הכול. לכאורה זה אותו אדם. אבל תדעו לכם שאלה שני אנשים נפרדים. כי אם רס"ן נ. שבא למילואים היה יודע את מה ש רס"ן נ. שנאבק כאזרח על  נושא הביטוח – יודע,  הוא לא היה בא למילואים".

אולי זו כל התורה כולה על רגל אחת – אנשי המילואים שמרגישים חובה ואחריות ימשיכו לבוא למרות ההתעללות של פקידי מערכות הביטחון והמחוקקים, וגם למרות שיותר מחצי העם לא משרת, אבל זה לא אומר שהעוול לא זועק לשמים.

איתי לנדסברג

23.12.2007